W związku z wieloma prośbami od osób zainteresowanych konkursem komitet organizacyjny konkursu postanowił przedłużyć termin zgłoszenia kandydatów do środy - 21 lutego!
Zapraszamy!
W związku z wieloma prośbami od osób zainteresowanych konkursem komitet organizacyjny konkursu postanowił przedłużyć termin zgłoszenia kandydatów do środy - 21 lutego!
Zapraszamy!
Konferencja odbyła się 25 stycznia i była zwieńczeniem konkursu do którego przystąpili uczniowie naszego Liceum. Temat konkursu nawiązywał do zagrożeń epidemiologicznych XX i XXI wieku. Laureatką I miejsca została Marta Simon z klasy 2c, II miejsce ex aequo zajęli Anna Pawełko z klasy 3b oraz Piotr Stopka z klasy 1d. Za ciekawe ujęcie tematu została wyróżniona, Dominika Sowa z klasy 4d. Konferencję uświetnił wykład prof. dr hab. Roberta Musioła, kierownika Instytutu Chemii Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, na ciekawy temat: „Jak powstają leki?” Pan dyrektor Rafał Julian Kordeusz, pogratulowała uczestnikom konferencji oraz podziękował bardzo serdecznie panu Profesorowi i organizatorom paniom A. Jelonek, D. Dudzic, M. Szewczyk i G. Piwowarczyk.
Dnia 23 stycznia 2024 r. klasa 2D była na wycieczce szkolnej w Muzeum Śląskim w Katowicach. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć zgromadzone eksponaty oraz poznać historię regionu. To było bardzo inspirujące i pouczające przeżycie edukacyjne.
Jest rok 1793. Brutalna rewolucyjna tyrania krwią spod gilotyny znaczy i buduje „nową Francję”. Zabito króla, zwolenników monarchii, tysiące księży i wiernych, ale czterech na pięciu straconych pochodziło ze stanu trzeciego, czyli „ludu francuskiego”, w imię którego podobno wybuchła i toczyła się rewolucja. Trzy wielkie hasła rewolucji: wolność, równość, braterstwo, brzmią jak ponury żart. Wiosną 1793 roku lud francuski z Wandei mówi „dość”. Wybucha powstanie, stworzona zostaje Armia Katolicka i Królewska. Głównym bohaterem filmu jest legendarny François de Charette, młody, choć już od czterech lat emerytowany oficer dawnej Królewskiej Marynarki Wojennej. Wandejscy chłopi niemal siłą wzywają go do objęcia dowództwa powstania. Niechętny początkowo oficer w najbliższych miesiącach okaże się nie tylko sprytnym strategiem wojskowym, lecz także stanie się charyzmatycznym przywódcą i budowniczym bohaterskiej, wolnościowej, oddanej idei i gotowej na wszystko armii powstańczej.
Ten obszerny opis to z jednej strony fabuła filmu a z drugiej historyczny zapis wydarzeń z lat 1793 - 1796. Film "Wandea. Zwycięstwo lub śmierć" może zatem służyć jako bezcenne uzupełnienie zajęć z zakresu rewolucji francuskiej. Jest to zatem trudna a jednocześnie fascynująca lekcja historii, na którą w czwartek 24 stycznia wybrały się do tyskiego Multikina klasy 1A, 1B, 1G, 2D oraz 3C. Niskobudżetowa produkcja nie zachwyca może rozmachem scen batalistycznych ale nadrabia ambitnym scenariuszem oraz ponadczasowym przekazem.
2 stycznia delegacja Norwida pożegnała w uroczystości pogrzebowej naszego kolegę i przyjaciela, świetnego nauczyciela matematyka i byłego dyrektora, - Włodzimierz Trlika. Pozostanie on na zawsze we wspomnieniach wielu pokoleń Norwidowców!
Fot. Magdalena Cimr, Zofia Gizdoń
Z wielkim żalem i smutkiem cała Społeczność Norwida przyjęła informację o śmierci wieloletniego pedagoga i dyrektora szkoły pana Włodzimierza Trlika. Jego osobowość, humor i ogromna życzliwość będzie na zawsze głęboko w sercach szerokiego grona absolwentów, których pan Trlik uczył i wychowywał, oraz koleżanek i kolegów z którymi współpracował. Wyrazy głębokiego żalu i współczucia skladamy Rodzinie i Najbliższym .
Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 2 stycznia o godzinie 10.00 przy kaplicy w parafii Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie.
„Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma.”
Wisława Szymborska
W poniedziałek 18 grudnia w naszym liceum miało miejsce spotkanie z gen. Romanem Polko - byłym dowódcą GROM-u, uczestnikiem wielu misji wojskowych poza granicami kraju, byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W trakcie spotkania gen. Polko przedstawił szereg kwestii związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym oraz zagrożeniami przed jakimi stoi współczesny świat. Po interesującej prezentacji przyszedł moment na zadawanie pytań oraz zrobienie pamiątkowych zdjęć.
W 42 rocznicę masakry górników na Kopalni Wujek w Katowicach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Biegu Dziewięciu Górników organizowanym przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. W biegu wzięło udział łącznie ponad 700 biegaczy, głównie ze szkół województwa śląskiego. 16 grudnia 1981 roku 9 górników zginęło od kul plutonu specjalnego ZOMO. Strajk na Kopalni Wujek był protestem przeciwko wprowadzeniu 3 dni wcześniej stanu wojennego w Polsce. Nasi uczniowie przed biegiem udali się także do Parku Kościuszki gdzie znajduje się słynna wieża spadochronowa, której we wrześniu 1939 roku bronili polscy harcerze przed wkraczającymi oddziałami Wehrmachtu.
Norwidowcy już po raz piąty razem z panem Tomaszem Ślusarczykiem wzięli udział w biegu, który na stałe wpisał się w grudniowe plany naszej szkoły.
pod takim hasłem odbyła się akcja Powiatowej Stacji Epidemiologicznej realizowana co roku w naszej szkole przez pedagożkę Romanę Kuczmińską - Blumską w klasach II i III. Uczniowie i uczennice mieli możliwość uporządkowania wiedzy w zakresie okoliczności zakażeń HIV, definicji zachowań ryzykownych w tym kontekście. Zostały również przekazane konkretne informacje dotyczące diagnostyki.
W środę 13 grudnia miał miejsce ostatni w tym roku wyjazd na strzelnicę w Bieruniu Nowym w ramach Norwidowskiego Koła Strzeleckiego. Oprócz strzelania z broni długiej kal.22 uczestnicy zajęć mieli też możliwość zapoznać się ze zmianami w systemie edukacji obronnej oraz nowymi rodzajami broni, które wkrótce znajdą się na wyposażeniu strzelnicy. Wśród nich znalazła się bojowa wersja amerykańskiego M-14 oraz wersja szkolna M-15.
8 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida w Tychach odbyło się, jak co roku, Święto Dnia Polskiego. Tym razem klasy przedstawiały wylosowane lektury szkolne. Na scenie można było zobaczyć doskonałe interpretacje tekstów i bardzo dobrą grę aktorską. W skład jury weszli nauczyciele poloniści, nauczyciel bibliotekarz, dyrektor szkoły, a także zaproszony w ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim, gość: pani doktor Maria Wacławek. Zwyciężyła klasa 3 C w interpretacji Dziadów Adama Mickiewicza. Drugie miejsce zajęła klasa 1A, przedstawiająca Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego, a trzecie miejsce otrzymała klasa 3B za swoją interpretację Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. Jury przyznało również nagrodę specjalną Mateuszowi Gajdzie z kl. 3C za doskonałą grę aktorską. Po prezentacjach klas, Dzień Polski uświetniła swoją prelekcją pani doktor Maria Wacławek, która przedstawiła wykład nt. roli reklamy w ekologii.
W związku z pożarem jaki miał miejsce w Przystani Ocalenie dla zwierząt w Ćwiklicach, Norwidowcy pospieszyli z pomocą. Wolontariusze i Wolontariuszki NKW zorganizowali zbiórkę i cała społeczność szkolna włączyła się w nią. Bardzo dziękujemy uczniom i uczennicom, ich rodzicom jak i nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za wszystkie przyniesione dary.
Dnia 3 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Przypominamy krótki Savoir Vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Oto kilka porad, jak się zachowywać wobec takich osób.
https://www.youtube.com/watch?v=i-PHbzTuH6I
Zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez ucznia klasy 2D Patryka Sączewskiego w którym opowiada o swojej niepełnosprawności - https://www.youtube.com/watch?v=YpW1ZtkO1QA
15 listopada w Urzędzie Miasta dwuosobowe reprezentacje tyskich szkół ponadpodstawowych wzięły udział w miejskiej ekonomicznej grze symulacyjnej „Chłopska Szkoła Biznesu.” Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Nasza drużyna, w której występowały Magda Czardybon i i Martyna Waniczek z klasy 3C pod opieką nauczycielki podstaw przedsiębiorczości Małgorzaty Leszczyńskiej - Kloc zajęła 3. miejsce w mieście. Serdecznie gratulujemy
24 listopada 13 chętnych uczennic i uczniów uczestniczyło w Nocy Anglistów zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski we współpracy z innymi polskimi uniwersytetami. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników naukowych Wydziału Humanistycznego na kierunku filologii angielskiej w Sosnowcu: "She Has tusks for teeth and crazy eyes": Contemporary British Women Writers and Classical Mythodology z p.dr Anną Kisiel, How should I ask this? Intonation in questions z p. Marcinem Bergierem i p. Adamem Puszczykiem oraz Boss babes: making sensie of popular femininities z p. dr Niną Augustynowicz. Norwidowcy oczywiście byli aktywni, zadawali pytania i dzielili się swoimi opiniami. Uczestnicy mogli również porozmawiać ze studentami oraz zapoznać się z projektami prezentowanymi przez studentów, którzy opowiadali o realiach studiowania na UŚ. Wszyscy otrzymali gadżety pamiątkowe z motywem Nocy Anglistów. Uczestnikami opiekowały się p. Iwona Pawłowska i p. Katarzyna Haberka. Wyjazd zorganizowała p. Katarzyna Haberka, w ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim, która jest wychowawczynią klasy 1 E, będącej klasą patronacką. Noc Anglistów bardzo podobała się Norwidowcom, którzy już planują kolejny wyjazd za rok.
Jak skuteczna i łatwa może być nauka z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi? Zday Challenge to doskonała okazja, aby to sprawdzić! Przez cały tydzień (15-21.11.2023 r.) uczniowie będą mieli dostęp do pełnej palety zasobów edukacyjnych w naszej aplikacji, w tym:
Dodatkowo, po zakończeniu tygodnia, zapraszamy uczniów do uczestnictwa w konkursie na stworzenie nowego hasła reklamowego dla Zday. Autor najlepszej propozycji wygra konsolę do gier Xbox!
Jak dołączyć do challenge'u? To bardzo proste! Należy pobrać aplikację Zday, zarejestrować się i uruchomić tygodniowe wyzwanie.Szczegóły wydarzenia dostępne są pod adresem: https://zday.pl/zdaychallenge/
Powered by aSc EduPage