• II NORWIDOWSKA KONFERENCJA NAUKOWA
          • II NORWIDOWSKA KONFERENCJA NAUKOWA

            28.01.2024

            Konferencja odbyła się 25 stycznia i była zwieńczeniem konkursu do którego przystąpili uczniowie naszego Liceum. Temat konkursu nawiązywał do zagrożeń epidemiologicznych XX i XXI wieku. Laureatką I miejsca została Marta Simon z klasy 2c, II miejsce ex aequo zajęli Anna Pawełko z klasy 3b oraz Piotr Stopka z klasy 1d. Za ciekawe ujęcie tematu została wyróżniona, Dominika Sowa z klasy 4d. Konferencję uświetnił wykład prof. dr hab. Roberta Musioła, kierownika Instytutu Chemii Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, na ciekawy temat: „Jak powstają leki?” Pan dyrektor Rafał Julian Kordeusz, pogratulowała uczestnikom konferencji oraz podziękował bardzo serdecznie panu Profesorowi i organizatorom paniom  A. Jelonek, D. Dudzic, M. Szewczyk i G. Piwowarczyk.

        • 2D W MUZEUM ŚLĄSKIM
          • 2D W MUZEUM ŚLĄSKIM

            26.01.2024

            Dnia 23 stycznia 2024 r. klasa 2D była na wycieczce szkolnej w Muzeum Śląskim w Katowicach. Podczas wycieczki  uczniowie mieli okazję  zobaczyć zgromadzone eksponaty oraz poznać historię regionu.  To było bardzo inspirujące i pouczające przeżycie edukacyjne.

        • REWOLUCJA FRANCUSKA NA DUŻYM EKRANIE
          • REWOLUCJA FRANCUSKA NA DUŻYM EKRANIE

            26.01.2024

            Jest rok 1793. Brutalna rewolucyjna tyrania krwią spod gilotyny znaczy i buduje „nową Francję”. Zabito króla, zwolenników monarchii, tysiące księży i wiernych, ale czterech na pięciu straconych pochodziło ze stanu trzeciego, czyli „ludu francuskiego”, w imię którego podobno wybuchła i toczyła się rewolucja. Trzy wielkie hasła rewolucji: wolność, równość, braterstwo, brzmią jak ponury żart. Wiosną 1793 roku lud francuski z Wandei mówi „dość”. Wybucha powstanie, stworzona zostaje Armia Katolicka i Królewska. Głównym bohaterem filmu jest legendarny François de Charette, młody, choć już od czterech lat emerytowany oficer dawnej Królewskiej Marynarki Wojennej. Wandejscy chłopi niemal siłą wzywają go do objęcia dowództwa powstania. Niechętny początkowo oficer w najbliższych miesiącach okaże się nie tylko sprytnym strategiem wojskowym, lecz także stanie się charyzmatycznym przywódcą i budowniczym bohaterskiej, wolnościowej, oddanej idei i gotowej na wszystko armii powstańczej.

                 Ten obszerny opis to z jednej strony fabuła filmu a z drugiej historyczny zapis wydarzeń z lat 1793 - 1796. Film "Wandea. Zwycięstwo lub śmierć" może zatem służyć jako bezcenne uzupełnienie zajęć z zakresu rewolucji francuskiej. Jest to zatem trudna a jednocześnie fascynująca lekcja historii, na którą w czwartek 24 stycznia wybrały się do tyskiego Multikina klasy 1A, 1B, 1G, 2D oraz 3C. Niskobudżetowa produkcja nie zachwyca może rozmachem scen batalistycznych ale nadrabia ambitnym scenariuszem oraz ponadczasowym przekazem.

        • DZIAŁANIA NKW
          • DZIAŁANIA NKW

            10.01.2024
            Dnia 8 stycznia przedstawiciele i przedstawicielki Norwidowskiego Koła Wolontariatu wraz z opiekunką Koła Panią Romaną Kuczmińską - Blumską odwiedzili Dom Pomocy Społecznej św. Anna, gdzie wraz z mieszkańcami Domu śpiewali kolędy. Oprócz wspólnego kolędowania przy dźwiękach gitary elektrycznej i pianina wolontariusze i wolontariuszki przygotowali/ły smaczne babeczki a także aniołki z masy solnej. Ale był to przede wszystkim czas spotkania z drugim człowiekiem, z mądrością i dobrymi sugestiami starszych osób dla młodego pokolenia. Spotkanie niezwykle cenne dla każdego i każdej z nas...
            Młodzi ludzie zainspirowani spotkaniem wyrażają gotowość do regularnych wizyt w DPS św. Anna, do pomocy wolontaryjnej.
        • POGRZEB WŁODZIMIERZA TRLIKA
          • POGRZEB WŁODZIMIERZA TRLIKA

            03.01.2024

            2 stycznia delegacja Norwida pożegnała w uroczystości pogrzebowej naszego kolegę i przyjaciela, świetnego nauczyciela matematyka i byłego dyrektora, - Włodzimierz Trlika. Pozostanie on na zawsze we wspomnieniach wielu pokoleń Norwidowców! 

            Fot. Magdalena Cimr, Zofia Gizdoń