• NOC ANGLISTÓW

27.11.2023

24 listopada 13 chętnych uczennic i uczniów uczestniczyło w Nocy Anglistów zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski we współpracy z innymi polskimi uniwersytetami. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników naukowych Wydziału Humanistycznego na kierunku filologii angielskiej w Sosnowcu: "She Has tusks for teeth and crazy eyes": Contemporary British Women Writers and Classical Mythodology z p.dr Anną Kisiel, How should I ask this? Intonation in questions z p. Marcinem Bergierem i p. Adamem Puszczykiem oraz Boss babes: making sensie of popular femininities z p. dr Niną Augustynowicz. Norwidowcy oczywiście byli aktywni, zadawali pytania i dzielili się swoimi opiniami. Uczestnicy mogli również porozmawiać ze studentami oraz zapoznać się z projektami prezentowanymi przez studentów, którzy opowiadali o realiach studiowania na UŚ. Wszyscy otrzymali gadżety pamiątkowe z motywem Nocy Anglistów. Uczestnikami opiekowały się p. Iwona Pawłowska i p. Katarzyna Haberka. Wyjazd zorganizowała p. Katarzyna Haberka, w ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim, która jest wychowawczynią klasy 1 E, będącej klasą patronacką. Noc Anglistów bardzo podobała się Norwidowcom, którzy już planują kolejny wyjazd za rok.

• ZDAY CHALLENGE

24.11.2023

Jak skuteczna i łatwa może być nauka z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi? Zday Challenge to doskonała okazja, aby to sprawdzić! Przez cały tydzień  (15-21.11.2023 r.) uczniowie będą mieli dostęp do pełnej palety zasobów edukacyjnych w naszej aplikacji, w tym:

• Interaktywnych lekcji wideo z przedmiotów takich jak język polski, matematyka, chemia, fizyka, nagranych przez doświadczonych nauczycieli.
            • Omówień lektur i epok literackich: Kompletne zanurzenie w literaturze i jej historycznym kontekście.
            • Kompleksowych wzory i omówienia z matematyki, fizyki, chemii.

Dodatkowo, po zakończeniu tygodnia, zapraszamy uczniów do uczestnictwa w konkursie na stworzenie nowego hasła reklamowego dla Zday. Autor najlepszej propozycji wygra konsolę do gier Xbox!

Jak dołączyć do challenge'u? To bardzo proste! Należy pobrać aplikację Zday, zarejestrować się i uruchomić tygodniowe wyzwanie.Szczegóły wydarzenia dostępne są pod adresem: https://zday.pl/zdaychallenge/

• WYSTAWA BODY WORLDS

22.11.2023

W środę22 października, kolejne już  klasy, realizujące biologię na poziomie rozszerzonym odwiedziły wystawę Body Worlds w Katowicach. Uczniowie 2c i 4b mieli okazję podziwiać ludzkie ciała poddane plastynacji, oglądać instalacje multimedialne. W tajemnice anatomii  ludzkiego ciała pomagali zagłębiać się studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Była to niezwykle wartościowa i wyjątkowa lekcja biologii!

• W HOŁDZIE OBROŃCOM LWOWA

21.11.2023
            Z inicjatywy tyskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w niedzielę 19 listopada w kościele p.w. Św. Rodziny w Tychach miały miejsce uroczystości z okazji 105 rocznicy obrony Lwowa. W ich trakcie reprezentowane były poczty sztandarowe tyskich szkół oraz straży miejskiej. Wśród nich nie zabrakło także sztandaru naszego liceum. Uroczystości rocznicowe nawiązywały do walk polski - ukraińskich w listopadzie 1918, w wyniku których Lwów stał się częścią odradzającej się II Rzeczpospolitej.
        • SPOTKANIE W TYSKIEJ GALERII SPORTU

17.11.2023

W czwartek 16 listopada liczna grupa Norwidowców miała okazję uczestniczyć w spotkaniu w Tyskiej Galerii Sportu z uznanym szkoleniowcem, prezesem i trenerem, działającego od 2011 roku, Śląskiego Towarzystwa Strzeleckiego Tychy - Panem Krzysztofem Rymskim.

Było to spotkanie zarówno dla tych, którzy już mieli do czynienia ze strzelectwem, ale też tych, którzy chcieliby poznać tajniki tego klasycznego olimpijskiego sportu oraz spróbować swoich sił w strzelaniu z karabinka czy pistoletu. Na miejscu można było sprawdzić się w strzelaniu do tarczy multimedialnej. W spotkaniu szczególnie licznie uczestniczyły klasy 1A i 1B ale także osoby z klas 1E, 3C oraz 4C (nie tylko z Norwidowskiego Koła Strzeleckiego).

Krzysztof Rymski, prezes i trener Śląskiego Towarzystwa Strzeleckiego Tychy, które działa od 2011 roku. Jest uznanym szkoleniowcem – z reprezentacją Polski uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Sydney (2000) i Londynie (2012), przygotowywał także strzelecko do olimpijskich występów polskich pięcioboistów przed Igrzyskami Olimpijskimi w Atenach (2004) oraz biathlonistki do Igrzysk Olimpijskich w Soczi (2014); trenowani przez niego na co dzień zawodnicy z Tychów od lat przywożą medale z zawodów krajowych i zagranicznych, a w Polsce tyski klub to ścisła czołówka. W 2021 roku ŚTS otrzymało nagrodę Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie sportu.