16 grudnia odbył się w naszej szkole Dzień Polski. Brały w nim udział klasy pierwsze i drugie.
Motyw przewodni : Grecja jest kolebką, z której wszyscy wyszliśmy, miał zainspirować młodzież do stworzenia przedstawień opowiadających o losach greckich bogów.
Prezentacje były przemyślane i zabawne. Po burzliwych obradach- jury wyróżniło następujące klasy:
1 miejsce – 2 e i 2 f
2 miejsce – 2 a
3 miejsce – 1 b.
Gratulujemy!
DZIEŃ POLSKI
18.12.2024
XII BIEG DXIEWIĘCIU GÓRNIKÓW
18.12.202416 grudnia, w 43. rocznicę masakry górników na Kopalni Wujek w Katowicach, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII Biegu Dziewięciu Górników, organizowanym przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 1000 biegaczy, głównie młodzież z województwa śląskiego.
Bieg upamiętnia tragiczne wydarzenia z 16 grudnia 1981 roku, kiedy to podczas strajku przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego dziewięciu górników zginęło od kul plutonu specjalnego ZOMO. Strajk na Kopalni Wujek był symbolem oporu wobec represji stanu wojennego i na trwałe zapisał się w historii Polski.
Przed rozpoczęciem biegu nasi uczniowie odwiedzili także Park Kościuszki, gdzie znajduje się wieża spadochronowa – miejsce pamięci heroicznej obrony polskich harcerzy przed oddziałami Wehrmachtu we wrześniu 1939 roku.
Norwidowcy już po raz szósty, pod opieką pana Tomasza Ślusarczyka, wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, które stało się grudniową tradycją naszej szkoły. Bieg Dziewięciu Górników to nie tylko sport, ale także lekcja historii i refleksja nad tym, jak ważna jest pamięć o tych, którzy walczyli o wolność i solidarność.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły!
NORWIDOWCY NA WYKŁADZIE O SI
16.12.2024W piątek, 13 grudnia 2024 r., uczniowie klasy IIIE o profilu humanistycznym mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wykładzie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Prelekcję poprowadził dr hab. Jan Kozak, prof. UE, kierownik Katedry Uczenia Maszynowego i ceniony ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, jakie znaczenie ma sztuczna inteligencja w codziennym życiu, jakie wyzwania etyczne wiążą się z jej rozwojem oraz jak wygląda współpraca człowieka z maszynami. Wykład został wzbogacony o interesujące wypowiedzi zaproszonych gości, co uczyniło wydarzenie jeszcze bardziej inspirującym.
To była prawdziwa „lekcja przyszłości”, która pozwoliła spojrzeć na nowe technologie z szerszej perspektywy. Serdecznie dziękujemy Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu!
WARTO WIEDZIEĆ O HIV I AIDS
16.12.2024Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, który przypada 1 grudnia, we wszystkich klasach II zrealizowano projekt edukacyjny „Warto wiedzieć o HIV i AIDS”. Projekt został przeprowadzony przez pedagożkę szkolną, Romanę Kuczmińską-Blumską, we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.
Celem zajęć było nie tylko zweryfikowanie i poszerzenie wiedzy uczniów na temat HIV i AIDS, ale również zwrócenie ich uwagi na konsekwencje podejmowania ryzykownych zachowań.
POMÓŻMY RADKOWI!
16.12.2024Radek Waluscha – młody, pełen pasji chłopak, którego życie zmieniło się w jednej chwili. Zamiast spełniać swoje marzenia, musi walczyć z glejakiem 2. stopnia.
Co już przeszedł?
14-godzinna operacja, trudne miesiące na OIOM-ie, liczne komplikacje. Jego wytrwałość i siła są niesamowite!
Co przed nim?
Długotrwała rehabilitacja, kosztowne leczenie i opieka specjalistów – wszystko po to, by Radek mógł znów stanąć na nogi.
Jak możesz pomóc?
Wesprzyj zbiórkę na leczenie i rehabilitację!
Kliknij, aby wesprzeć zbiórkę na Siepomaga https://www.siepomaga.pl/radek-waluscha
Razem możemy dokonać cudów! Dziękujemy za każde wsparcie i zaangażowanie!
EDUKACJA Z WOJSKIEM
13.12.2024We wtorek, 10 grudnia, klasa 2B wzięła udział w programie edukacyjno-obronnym “Edukacja z wojskiem”, realizowanym we współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej.
Była to już druga edycja tego ogólnopolskiego programu, którego celem jest rozwijanie wiedzy i umiejętności związanych z obronnością. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w szkoleniach prowadzonych przez żołnierzy Wojska Polskiego.
Zakres zajęć obejmował:
• omówienie misji zagranicznych realizowanych przez polskich żołnierzy,
• zapoznanie z procedurami postępowania w sytuacjach zagrożenia,
• warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej,
• wykorzystanie szkolnego schronu jako elementu ćwiczeń z obrony cywilnej.
Program stanowił nie tylko cenne doświadczenie edukacyjne, ale również praktyczną lekcję przygotowującą do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIATU
04.12.2024Jak co roku, Norwid obchodzi ważne święto jakim jest Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Bardzo dziękujemy zaangażowanym Wolontariuszom i Wolontariuszkom z Norwidowskiego Koła Wolontariatu za chęć niesienia pomocy innym ludziom. W tym roku szkolnym 21.11. ważnym wydarzeniem był obchodzony w naszej szkole Miedzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a obecnie przygotowujemy "Kolędowanie w Domu Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach".Życzymy samych radosnych chwil z okazji tego pięknego Dnia!
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
02.12.202429 listopada dwóch uczniów klasy 3e na uroczystości w Technikum nr 2 odebrało nagrody w międzyszkolnym konkursie Jesienny Ogród Sztuk. Konkurs był objęty honorowym patronatem Prezydenta Macieja Gramatyki. Piotr Cender zajął 1 miejsce w kategorii proza, a Mateusz Manowski 2 miejsce w kategorii poezja. Naszym zdolnym humanistom serdecznie gratulujemy!
SZKOLENIE Z MEDYCYNY POLA WALKI
02.12.20241 grudnia członkowie Norwidowskiego Koła Strzeleckiego pod opieką Pana Tomasza Ślusarczyka wzięli udział w zawodach strzeleckich w 77 rocznicę śmierci legendarnego dowódcy NSZ mjr Henryka Flame. Organizatorem zawodów był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, GRH Beskidy oraz jednostka Strzelecka 3030 Żywiec im. por. Leonarda Rybarskiego. Zawody były także okazją do wzięcia udziału w szkoleniu z medycyny pola walki prowadzonym przez profesjonalnego instruktora z doświadczeniem z działań na Ukrainie. Uczestnicy zajęć mogli zapoznać się z technikami tamowania krwotoku, zakładania opasek uciskowych oraz procedur postępowania w warunkach zagrożenia. A w zawodach nasza reprezentacja godnie zaznaczyła swoją obecność ponieważ Rafał Raszka z klasy 3A zdobył II miejsce w kategorii pistoletu maszynowego PPS. Oprócz niego naszą szkołę reprezentowali także - Oliwia Stasiak, Tomasz Suslik, Kacper Gieża oraz Benedykt Bańka. Kolejna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich już wkrótce.
TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W NORWIDZIE
02.12.2024Od 25 do 29 listopada odbył się w naszej szkole Tydzień Języków Obcych.
Na przerwach w poszczególne dni można było posłuchać piosenek w języku angielskim, hiszpańskim, włoskim i niemieckim, a w piątek chętni uczniowie ubrali się charakterystycznie dla wybranego kraju. Na korytarzach dostępne były kody QR dla wszystkich, którzy chcieli rozwiązać quiz dotyczący krajów obcojęzycznych, który był dostępny podczas całego tygodnia.We wtorek odwiedził nas p. profesor Ireneusz Kida, który przyjechał do Norwida z Instytutu Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego i wygłosił wykład na temat ”Is it possible to know 100 languages?”. Wykładu wysłuchały klasy dwujęzyczne oraz klasy trzecie. Okazuje się, że można znać nawet 101 języków.
W środę głównym wydarzeniem dnia były prezentacje kuchni świata przygotowane przez klasy drugie, które po ocenie jury sprzedawały swoje specjały, a zebrane pieniądze przeznaczyły na cel dobroczynny. Jury nagrodziło najlepszych: pierwsze miejsce zajęła klasa 2E (kuchnia włoska), drugie miejsce przypadło klasie 2A (kuchnia hiszpańska), a trzecim miejscem uhonorowano klasę 2D (kuchnia Stanów Zjednoczonych).
W czwartek klasy pierwsze przedstawiły prezentacje dotyczące wylosowanych wcześniej krajów, a klasy trzecie zaprezentowały występy artystyczne. Jury zdecydowało, iż najlepszą klasą wśród klas pierwszych była klasa 1C, a wśród klas trzecich – klasa 3E.
Ostatniego dnia, czyli w piątek po południu chętni miłośnicy języka angielskiego udali się na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego, aby wziąć udział w Nocy Anglistów, podczas której uczestniczyli w wykładach i zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych uniwersytetu oraz Koło Naukowe studentów, a także spróbowali swoich sił w grze English Quest: A Journey Through Time and Language. Kacper Nowak – uczeń klasy 2E zwyciężył w tej rywalizacji i został nagrodzony. Było niezwykle interesująco,
a momentami bardzo wesoło i na pewno wszyscy nauczyli się czegoś nowego. Nocni bohaterowie zakończyli przygodę na dworcu PKP w Tychach po godzinie 22:00, a niektórzy z nich rozpoczynali lekcje w tym dniu o godz. 7:10, co dowodzi, że język angielski daje siłę.2
SILNI POLSKĄ!
25.11.2024W sobotę, 23 listopada, 10-osobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w zajęciach warsztatowych w ramach projektu „Silni Polską!”, którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Zajęcia odbywały się w III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie. W drugiej części zajęć uczestnicy zwiedzali z przewodnikiem wystawę w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Kolejnym etapem będzie opracowanie własnego projektu poświęconego najnowszej historii naszego regionu.
Projekt „Silni Polską!” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna skierowana do młodzieży w wieku 13–19 lat, która ma na celu popularyzację najnowszej historii Polski wśród młodych ludzi i lokalnych społeczności. Do projektu nie było łatwo się dostać, bowiem każdy powiat mogła reprezentować tylko jedna szkoła. Opiekunem naszej grupy był szkolny koordynator projektu – Pan Tomasz Ślusarczyk.
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI O PRAWACH DZIECKA
21.11.202420 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego momentu!Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie.NORWIDOWCY też wzięli w nim udział:) Dla uczczenia Praw Dzieci ubraliśmy się na niebiesko, a na lekcjach wychowawczych młodzież wzięła udział w quizie Kahoot.Przyłączamy się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
NORWID NA WARSZTATACH POLONISTYCZNYCH
21.11.202420 listopada klasa 3d, pod opieką pań Jolanty Wilkosz i Aliny Czarnoty, wzięła udział w Festiwalu Literatury Młodzieżowej ROZPISZMY. SIE w tyskiej Mediatece. Podczas wykładu uczniowie mieli okazję poznać specyfikę literatury young adult, a także wysłuchać historii powstania książki "Jeszcze kiedyś zatańczymy", która jest debiutem naszej absolwentki, Julii Hantulik. Natomiast w trakcie warsztatów, prowadzonych przez Patryka Obarskiego, młodzież miała okazję poznać metody działania bookmediów oraz tajniki pracy bookstreamerów.
W HOŁDZIE OBROŃCOM LWOWA
19.11.2024Z inicjatywy tyskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w niedzielę 17 listopada w kościele p.w. Św. Rodziny w Tychach miały miejsce uroczystości z okazji 106 rocznicy obrony Lwowa. W ich trakcie reprezentowane były poczty sztandarowe tyskich szkół a wśród nich nie zabrakło także sztandaru naszego liceum. Uroczystości rocznicowe nawiązywały do walk polski - ukraińskich w listopadzie 1918, w wyniku których Lwów stał się częścią odradzającej się II Rzeczpospolitej.
STRZELAJĄ I ZWIEDZAJĄ
18.11.2024W piątek 15 listopada uczestnicy zajęć w ramach Norwidowskiego Koła Strzeleckiego wzięli udział w kolejnych zajęciach, tym razem na strzelnicy w Czechowicach - Dziedzicach gdzie strzelano ostrą amunicją bojową z broni krótkiej (9mm) a także PPS oraz AKSM (7,62mm) czyli nowszej odmiany popularnego AK47. Zajęcia poprzedziło szkolenie obejmujące zasady bezpiecznego posługiwania się bronią oraz postaw strzeleckich. Poprowadzili je instruktorzy ze Związku Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński. Były to pierwsze zajęcia na tym obiekcie choć już wcześniej nasi strzelcy zaznaczyli na nim swoją obecność biorąc udział w zawodach 13 października oraz 10 listopada. Kolejne zajęcia z wykorzystaniem m.in. amerykańskiego AR-15 odbędą się w styczniu. Przyjazd do Czechowic - Dziedzic stał się także okazją do zobaczenia oraz zapoznania się z historią Pomnika Wolności stanowiącego ważny punkt na szlaku miłośników historii regionu oraz losów oddziałów partyzanckich AK i NSZ w okresie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.
HISTORIA ZAGŁADY
18.11.2024W środę 13 listopada maturzyści z klas 4B oraz 4D zwiedzili były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz. W trakcie zwiedzania mogli oni zapoznać się ze szczegółami historii oraz celu powstania obozu a także procesu zagłady jaki wobec Polaków i Żydów europejskich zastosowali Niemcy. Była to trudna ale na pewno bardzo wartościowa lekcja historii.
WYCIECZKA DO BUDAPESZTU
04.11.202428-30 października klasy 3b i 3c pod opieką pań M. Domider, M. Szewczyk, I. Pawłowskiej oraz M. Wilczyńskiej udały się do stolicy Węgier. W pierwszym dniu udało się zobaczyć malownicze miasteczko Szentendre, a w kolejnych dniach w samym Budapeszcie m.in. Wzgórze Zamkowe, Kościół Koronacyjny króla Macieja pw. NMP, Basztę Rybacką, Wyspę Małgorzaty, Bazylikę św. Stefana, Zamek Vajdahunyad i Zamek Królewski. Atrakcjami dodatkowymi był rejs statkiem po Dunaju z możliwością podziwiania podświetlonej panoramy Budapesztu oraz zwiedzanie wnętrz Parlamentu.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
30.10.2024W dniach 28/29 października klasa 2B zwiedziła kilka ciekawych miejsc w Warszawie w ramach wycieczki naukowej. Głownymi punktami dwudniowej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Narodowe Muzeum Techniki mieszczace się w Pałacu Nauki i Kultury. Było zatem coś zarówno dla miłośników historii ale także fascynatów motoryzacji, astronomii czy komputerów. Oprócz tego kontrolnie sprawdzono czy Zamek Królewski jest na swoim miejscu i czy Zygmunt III nadal spogląda ze swojej kolumny :) Opiekunami na wycieczce byli - Pani Karolina Majchrowska, Pana Mateusz Kraus oraz wychowawca klasy Pan Tomasz Ślusarczyk.