ERASMUS PLUS
- 17.09.2024 08:55
- .
Nasza szkoła realizuje projekt Erasmus+ pt. „Równa szkoła. Termin realizacji to czerwiec 2023 listopad 2024.
Celem projektu jest podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez udział nauczycieli w szkoleniach zagranicznych.
Projekt zakłada podnoszenie kompetencji nauczycieli w zakresie pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami, wykorzystaniem nowoczesnych technologii, informacji kulturoznawczych krajów anglojęzycznych oraz naukę języka angielskiego. W ramach projektu zaplanowane są kursy i szkolenia nauczycieli w Hiszpanii, Grecji, Irlandii, Chorwacji na Malcie i na Cyprze oraz obserwacja pracy w szkole w Szwecji. (Malmo) W projekcie bierze udział 16 nauczycieli naszej szkoły.
Nauczyciele po odbytych kursach wykorzystują zdobytą wiedzę aby uatrakcyjnić swoje lekcje oraz dzielą się nią ze wszystkimi nauczycielami w szkole.
W dniach od 29 lipca do 3 sierpnia pani Paulina Jaworska brała udział w kursie „The Best Digital Tools for Language Teachers”, który odbywał się w Dublinie w ramach projektu Erasmus +. W ramach kursu uczestnicy poszerzali swoją wiedzę na temat wykorzystywania nowych technologii oraz mogli zapoznać się z różnorodnymi aplikacjami, które można wykorzystać w ramach lekcji języka obcego. Ponadto bliżej zapoznali się z historią i kulturą Republiki Irlandii zwiedzając Dublin i okolice. Możliwość rozmowy i wymiany doświadczeń z nauczycielami z różnych europejskich krajów były dodatkową zaletą tego wyjazdu.
W dniach od 14 do 28 lipca p. Adam Kubieniec przebywał na Malcie, gdzie miał okazję rozwijać umiejętności językowe w ramach projektu Erasmus Plus ,,General English’’ w Maltalingua St. Julian's. W trakcie szkolenia uczestnicy mieli możliwość nie tylko pogłębić swoją wiedzę, ale również zanurzyć się w kulturze Malty. Oprócz uczestnictwa w zajęciach językowych, które pozwoliły im doskonalić umiejętności komunikacyjne, mieli szansę poznać różnorodne metody pracy nauczycieli z innych krajów. Wymiana doświadczeń z zagranicznymi pedagogami dostarczyła im cennych inspiracji do wzbogacenia własnych praktyk dydaktycznych. Dodatkowo, czas wolny spędzali na zwiedzaniu malowniczej wyspy, podziwiając jej unikalne zabytki, krajobrazy oraz poznając tradycje i zwyczaje lokalnej społeczności. Dzięki temu szkolenie stało się nie tylko okazją do rozwoju zawodowego, ale również pełnym wrażeń i nowych doświadczeń spotkaniem z kulturą Malty.
W dniach 29.07.2024. - 10.08.2024. p. Katarzyna Haberka i p. Iwona Pawłowska uczestniczyły w kursie dla nauczycieli "Language, Methodology and Culture" w ramach projektu Erasmus+. Kurs odbywał się w Dublinie - stolicy klimatycznej i zachwycająco zielonej Irlandii. Podczas kursu panie anglistki miały niepowtarzalną okazję podzielić się swoim doświadczeniem i praktyką z nauczycielami z innych państw, rozwinąć warsztat pracy, pogłębić swoją wiedzę z zakresu kultury, geografii i historii Republiki Irlandii oraz zwiedzić mnóstwo ciekawych miejsc. Doświadczenie to oraz zawarte znajomości z pewnością pozostaną w pamięci i wielokrotnie zostaną wykorzystane
w przyszłości. Ireland never leaves you.
KONFERENCJA NA TEMAT PROGRAMU ERASMUS+
W dniu 28 czerwca w Gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się konferencja i targi na temat programu Erasmus+ edukacja szkolna zorganizowane przez Kuratorium Oświaty oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Nasza szkoła znalazła się wśród 14 placówek z całego województwa jako przykład dobrych praktyk w realizacji programu Erasmus+. Nasze nauczycielki pani N. Krasodomska i pani M. Jeżela prezentowały nasz obecny projekt "Równa szkoła" i dzieliły się wiedzą z innymi nauczycielami.
Job Shadowing w ramach projektu Erasmus+
Od 8 do 12 kwietnia dyrektor naszej szkoły pan R.J. Kordeusz, pani pedagog R. Kuczmińska-Blumska oraz nauczycielki niemieckiego, geografii i wspomagania M. Stachurską-Jeżela, N. Krasodomska oraz D. Dudzic przebywali w Szwecji (Malmo) obserwując funkcjonowanie tamtejszej szkoły. W trakcie pobytu poznali szwedzki system szkolnictwa, obserwowali pracę nauczycieli i uczestniczyli w lekcjach. Mieli możliwość również porozmawiania z uczniami oraz mogli wymienić się doświadczeniami z nauczycielami i specjalistami ze szkoły szwedzkiej. Liczymy, że ten wyjazd zaowocuje współpracą w przyszłości.
W dniach 26.02.-01.03.2024 nasze nauczycielki p. Stachurska-Jeżela, p. Krasodomska i p. Dudzic brały udział w szkoleniu "We Are All Special: Inclusion and Support for Students with Special Needs" w ramach projektu Erasmus+. Kurs miał miejsce w Atenach. W czasie tygodniowego pobytu podnosiły swoje kompetencje zawodowe. Wymieniały doświadczenia z nauczycielami z Grecji, Hiszpanii, Rumunii i Włoch i dowiedziały się jak wygląda system szkolnictwa w tych krajach. Poznały nowe metody pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami. Ponadto brały udział w bogatym programie kulturalnym przygotowanym przez organizatorów kursu.
W dniach 10 -21 lipca nauczycielki naszej szkoły – p. Jadwiga Kozioł i p. Anna Fliszewska przebywały w Barcelonie, gdzie uczestniczyły w szkoleniu w ramach projektu Erasmus Plus pt. „Classroom Management for Teachers and Digital Tools for Collaboration, Communication, Creativity and Critical Thinking”. W trakcie szkolenia nauczyciele z różnych krajów poszerzali swoją wiedzę na temat wykorzystywania nowych technologii na lekcjach. Rozwijali swoje umiejętności, które będą miały wpływ na ich rozwój zawodowy oraz umożliwią tworzenie nowoczesnej szkoły. Nasze nauczycielki miały również możliwość poznać metody pracy nauczycieli z innych krajów, wymienić się doświadczeniami zawodowymi oraz nawiązać kontakty z zagranicznymi szkołami.
W ramach projektu Erasmus+ p. Ewa Kubas oraz p. Romana Kuczmińska-Blumska poszerzaly swoją wiedzę i umiejętności w szkole językowej English in Cyprus w pięknej nadmorskiej miejscowości Limassol. Pani Kubas – nauczycielka j. angielskiego – poznawała zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych na lekcjach j. angielskiego, był to kurs IT. Pani pedagog ćwiczyła swój angielski pod okiem wspaniałych cypryjskich nauczycieli. Czas spędzony w Limassol był niezwykle owocny nie tylko pod względem nabywania wiedzy w szkole; podróże po wyspie, rozmowy z Cypryjczykami, poznawanie ich kultury, historii było wspaniałym dopełnieniem. Z łezką w oku żegnałyśmy się z tą piękną, otwartą na ludzi, różnorodność kulturową wyspą, na której zdecydowanie królują i rządzą koty, a także z poznanymi nauczycielami i nauczycielkami z różnych stron świata. Zawiązane przyjaźnie być może zaowocują współpracą w przyszłości.
W dniach od 17 do 28 lipca p. Maria Chrapan oraz p. Marek Maculak przebywali na Malcie, gdzie mieli okazję rozwijać umiejętności językowe w ramach projektu Erasmus Plus General English w ESE San Julian. W trakcie szkolenia mieli okazję zapoznać się z kulturą Malty, uczestniczyć w zajęciach językowych, poznać metody pracy nauczycieli z innych krajów oraz zwiedzić wyspę.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły