• PATRONAT UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO W KATOWICACH

• 13.11.2023 13:10
      • ,
      • 14 stycznia 2014 r. II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Tychach podpisało bezterminową umowę o współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym  w Katowicach. Tym samym NORWID znalazł się w elitarnym gronie zaledwie kilku najlepszych szkół ponadgimnazjalnych  województwa śląskiego uhonorowanych w ten sposób przez uczelnię. Umowę podpisał profesor UE dr hab. Wojciech Dyduch – Prorektor ds. Edukacji i Współpracy z Zagranicą (absolwent Norwida) i Dyrektor szkoły – Natalia Nowak. Dzięki współpracy uczniowie będą uczestniczyli w warsztatach i wykładach prowadzonych przez kadrę naukową UE z matematyki, przedsiębiorczości, ekonomii w praktyce. Poznają mury uczelni, zapoznają się z ofertą edukacyjną w ramach dni otwartych uczelni i być może zaczną studiować w UE. Współpraca pomoże rozwijać postawy przedsiębiorcze wśród młodzieży, przygotować do wejścia na rynek pracy oraz zaznajomić z zagadnieniami gospodarczymi i menedżerskimi.  W uroczystości wzięli udział uczniowie II LO. Umowa została podpisana w nowo otwartym, „inteligentnym” budynku uczelni Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych. Wszyscy mieli okazję zwiedzić nowocześnie i funkcjonalnie urządzony budynek uniwersytetu, naszpikowany multimediami.

Prof. Wojciech Dyduch podkreślił, że jest niezwykle dumny, iż to właśnie NORWID otrzymał status „liceum uniwersyteckiego”, z liceum wywodzą się kandydaci na studia o najwyższym poziomie przygotowania do pracy, a także szerokiej wiedzy, zwłaszcza z przedmiotów ścisłych i języków obcych. Mówił też, że współpraca wpłynie na kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży, a także rozwój kompetencji na poziomie zarządzania, bardzo ważnych w trakcie studiowania. Pani Natalia Nowak podkreśliła, że miłą i ważną informacją dla szkoły, jest dostrzeżenie absolwentów II LO na tle innych kandydatów. Kończąc krótkie przemówienie zacytowała S. Kinga z powieści „Doktor sen”- Nauka jest prezentem samym w sobie. Najlepszym jaki można dać i dostać.